Lektoři

 Lektoři letošního ročníku

Vojtěch Vrobel

Šermuje od roku 2004, současný vedoucí plzeňské skupiny Invictum, lektor jevištního šermu ve Švandově divadle. Hlouběji do šermu začal pronikat jako samouk cca v roce 2009. Učitelé jednorázoví i dlouhodobější: Roman Vaverka, Petr Endl, Petr Nůsek, Libor Vrba, Anton Kohutovič, Vít Hrachový, Martin Tureček, Pavel Plch Ml., Kamil Hozák, Zdeněk Utišil a další. Mezi další vzdělání patří studium Bujinkan Budo Taijutsu pod Pavlem Vondrovicem, Romanem Kurcem a Lubošem Pokorným. Absolvent workshopů bojového umění Systema pod vedením Jegora Funtikova a Andreje Karimova. V roce 2017 založil v Plzni pod hlavičkou Invicta Plzeňskou šermírnu. Má zkušenosti z filmu, z divadla, ze zahraničních živých show.

 

 

 

Petr Pistulka


lektor AKA České Budějovice, člen školy Paridon Petra Vytopila a člen skupiny Historický šerm - T.J. Sokol Pavla Foltána v Českých Budějovicích


Šermu se věnuje cca posledních deset let po předchozích zkušenostech s aikidem, taichi či karate. Má za sebou víkendové školy a semináře kordu, meče a šavle u Petera Kozy, pravidelně se účastní škol, které pořádá škola Paridon Petra Vytopila, se zaměřením na kord (italská a španělská škola) a dlouhý meč. Absolvoval kurz zaměřený na Ringen pod taktovkou školy Digladior či seminář zaměřený na španělskou školu pod vedením Alberta Bomprezziho.
V AKA České Budějovice vede kurz základy šermu pro začátečníky a kurz italské školy dle mistra Salvatora Fabrise. U Pavla Foltana se pak vzdělává v umění dlouhé meče dle Joachima Meyera.

V rámci Magisteria dosáhl stupně Mladší tovaryš prvního stupně v italské škole, uděleného Petrem Vytopilem, a žákovských stupňů v dlouhém meči a francouzském kordíku.
Hlavní zájem spočívá v rekonstrukci šermu dlouhým rapírem dle mistra Salvatora Fabrise s přesahem ostatních mistrů z 17. století (Giganti, Capoferro, Pallavicini, Marcelli či Bodi di Masso).

 

 

Tomáš Voráček

 

Šermu s historickými zbraněmi se začal znovu věnovat v roce 2015 a od té doby se vzdělával v České republice dlouhodobě u lektorů (Jan Kozák – Barrandovská škola šermu, Vít Hrachový – Au jugé, Michael Kňažko – Ars Dimicatoria) a zúčastnil se řady jednorázových seminářů (mj. majster Peter Koza – Tostabur, Kamil Hozák – PSA, Petr Pistulka – AKA České Budějovice, Petr Vytopil – Paridon, Anna Žáková – Masters Bohemians a další). Svůj zájem postupně zaměřil na šerm rapírem. V letech 2017-2019 studoval italskou tradici dle Salvatora Fabrise. Od roku 2019 se věnuje studiu španělské tradice – La Verdadera Destreza – podle metodiky Asociación Española de Esgrima Antigua prostřednictvím každoročních týdenních škol přímo v Madridu pod vedením maestra mayor, Alberta Bomprezziho, a ad hoc seminářů. Od stejného roku je jedním ze zakladatelů a organizátorů Rapír klubu Praha.

 

  

Ondřej Malina

Aikido cvičím od roku 1987 a jsem držitelem 6.danu. Japonsko, odkud aikido pochází, jsem navštívil zatím 10x. Vedu dojo Aikido Karlín a jezdím vyučovat jak po Čechách, tak na Slovensko, do Polska a do Francie.

 

 

Vít Hrachový

 

Spolek historického šermu Au jugé

Věnujeme se pravidelnému tréninku evropského umění boje s libovolnými chladnými zbraněmi.
Cvičíme replikami chladných zbraní pro dobrou techniku a plastovými meči, shinai a kordy se sportovními čepelemi na rychlost. Jednou za půl roku pořádáme sparringové semináře otevřené libovolným bojovým uměním se zbraněmi, na které docházejí borci z Magisteria, Escrimy, filipínského Kali, kendó, kobudó, tchaj-ti, aj.
Tréninky jsou minimálně 2x týdně v centru Prahy (I.P.Pavlova) a v případě zájmu se pořádají i víkendové semináře v terénu i v tělocvičně.
Výuka je individuální, založená na italských školách Giacoma di Grassiho, a Salvatora Fabrise a fechtbuchu Joachima Meyera. Systém začíná prací nohou a jednoruční zbraní — tesák, scramasax. Pokračuje se kombinací zbraní se štítem a pukléřem, sekerou. Zvlášť se učí dlouhá tyč a kopí. Následuje práce s rapírem a kordem, kombinace dvou zbraní — tesáků, rapírů, rapíru a dýky. Procvičují se základy boje s pláštěm a sítí, obuškem a dlouhou sekerou.
Co nás spojuje je láska k chladným zbraním a touha vybudovat si umění v jejich použití — i pro reálnou sebeobranu. Trénujeme šerm především jako bojové umění.
Nabízíme také možnost uspořádání intenzivních tréninkových seminářů v Praze, dle domluvy i mimo Prahu.
Škola je otevřená novým zájemcům po celý rok.

 

 

Jakub Záruba

(Lanistae Liberi Pragenses)

 Roku 2017 jsme založili spolek Lanistae liberi Pragenses ve kterém se věnujeme studiu italských bojových umění.
Středobodem našeho zájmu je tradice šermu renesanční Bologně, ale zabýváme se i studiem mistra Fiore dei Liberi a Capo Ferro.
Interpretujeme a rekonstruujeme systém tehdejšího šermu a jeho výuky.  
Překládám dobové knihy o šermu těchto mistrů a tuto látku pak převádím do praxe na našich tréninzích.
Při přípravě tréninku se opírám jak o tyto materiály, tak o své zkušenosti z různých bojových umění.

 

 

Kamil Hozák


Kamil Hozák se narodil v roce 1979 ve Svitavách. Profesí obchodník, bytostí šermíř. Historickému šermu se věnuje od roku 1996, od roku 2000 jako člen Šermířského divadla Zubři. Od roku 2000 také spolupracuje s Východočeským divadlem Pardubice jako šermíř, choreograf aj. V roce 2009 založil Pardubický spolek šermířský, který je zaměřen na výuku úpolové formy šermu historickými zbraněmi. Jako šermíř dlouhým mečem se stal vítězem Česko-Slovenské HEMA ligy v letech 2015 a 2016, získal titul mistra ČR za rok 2019. Dále se věnuje šermu klasickou šavlí (mj. trojnásobný vítěz „Zablocki sabre“), sportovním kordem, fleretem, bodákem a akademickému šermu. Sbírá staré šermířské knihy a je autorem knih „Šerm na ruku“ a „Tahák mistra Lichtenauera“. Do češtiny přeložil, okomentoval a publikoval knihy „Pojednání o šermu“ a „Rukověť šermu schlägerem“.

 

 

Vojtěch Půlpán

Lektor má skoro tři desetiletí zkušeností z oblasti rekonstrukčního a scénického šermu, i z jiných bojových umění. Je zakládajícím a hrdým členem dnes už převážně komediantského spolku ORDURES. Mnoho let strávil ve scénické skupině Berounští měšťané. V současnosti nadšeně šermuje na scéne se skupinou ROTA BENE. Je členem reeneactorského sdružení "Ogari Pogoni" věnující se husitskému vojenství, zakládajícím (byť momentálně neaktivním) členem spolku "Ringen Club Praha" a spolupořadatelem veletrhu šermu a historie "RepliCon". V rámci Magisteria zatím dosáhl stupně Licaentiatus maior primus v Německé škole Momentálně lektorem sdružení Lamprecht, které se věnuje studiu šermu podle mistrů z okruhu tzv. německé školy s důrazem na Liechtenauerovu linii podle pramenů ze 14. a 15. století. Pokud je třeba, uchyluje se doplňkově i k technikám a postupům mladším, případně i z jiných kulturních okruhů. Hlavním těžištěm je boj beze zbroje s dlouhým mečem, tzv. blossfechten.

 

 Vojtěch Půlpán

 Lektoři předešlých ročníků

 Petr Vytopil

 

 Bojovými uměními se zabývá od roku 1976. Postupně zkoušel judo, jiu jitsu, karate, chen styl tai chi. V 1983 se poprvé setkal s evropským stylem boje. Tréninky nejprve začal navštěvovat pouze proto, aby si rozšířil znalosti boje beze zbraně i o zbraňové systémy. Velmi rychle ale pochopil, že našel přesně to, co celou dobu hledal a začal se věnovat naplno evropským bojovým uměním pod vedením vynikajícího bývalého sportovního šermíře a mistra šermu Oty Janeckého.
V 1989 absolvoval nultý ročník šermířské školy Ing. Petera Kozy pořádané Miroslavem Dolanským v Hájích u Oldřichova. Toto setkání na něj mělo zcela zásadní vliv a od té doby nevynechal žádnou možnost navštívit šermířskou školu pořádanou tímto mistrem.
Postupem času se ale stále více zaměřoval na bojové pojetí šermu. Spolu s Petrem Žákovským a Alanem Kvasničkou v roce 2004 zakládají v Brně pravidelnou školu šermu, ve které se postupně odklánějí od scénického pojetí a věnují se učení starých mistrů.
V současné době vychází v dlouhém meči z učení mistra Ringecka(1440), který velmi pragmatickým způsobem vyložil Zedel mistra Liechtenauera, v rapírech vychází z Ridolfa Capo Ferra da Cagli (Sienna, 1610) a mistra Agrippy (Řím, 1553). Chystá se na hlubší studium děl mistrů Fabrise a Thibaulta (Anverpy, 1628).
Je autorem několika knih o šermu a mnoha článků se šermířskou problematikou. Články budou postupně uveřejňovány na těchto stránkách.
Pracuje v advokátní kanceláři, píše odborné články do ASPI.
Je ženatý, má jednu dceru. Jeho manželka byla první ženou, která v systému mistra Petera Kozy získala stupeň licentiatus (tovaryš) a tím i oprávnění otevřít si vlastní veřejnou šermířskou školu v systému Magisteria.

 

 

 Petr Vytopil

Robert Waschka

 

Šermu se věnuje od roku 1979 sportovně, jako bojové formě a scénickému umění od roku 1983. Lektorem šermu od 1984. Výběr ze vzdělání: 2010–1986: absolvování série workshopů stage fight (cca 20 kurzů); škola Magisterium, mistr Peter Koza, dále šavle, obušek; lektor Z. Sawicki, Polsko, stage combat P. Endl; tréninkové středisko mládeže, Zbrojovka Brno, O. Taraba, španělské školy šermu; lektor D. Rawling; London Longsword Academy, tesák, zápas, dlouhý meč, dýka, tyčová zbraň; lektor Mgr. Petr Žákovský, italská škola Mgr. Petr Vytopil, choreografie stage fight P. Nůsek a další.

Vlastní i hostované projekty – živá scénika přes 1000 prezentací, filmová zkušenost od roku 1988, z rolí například vedlejší role, stunt: Senso, Francie, s Wernerem Schreyerem v hlavní roli, film oceněn Grand Prize na International Historic Film Festival; koordinátor stunts a stage fight Četnické humoresky I. a II. Autor desítky her a několika set choreografií. 2011–2002: zpravodaj, člen poroty; mezinárodní přehlídka divadel Kopřiva, Kopřivnice.

Formální vzdělání – druhý stupeň obor literárně dramatický ZUŠ Brno Antonínská, titul Mgr. fyzika, pedagogika, psychologie MU Brno.

 

Lektor šermírny: Dům rytířských ctností


 

 Waschka Robert

David Vobr

Jmenuji se David Vobr a dovolte mi abych se krátce představil po šermířské stránce. Od roku 2003 jsem začal spolupracovat s Mgr.Petrem Vytopilem a Mgr.Petrem Žákovským kdy mě od začátku jako zbraň fascinoval tesák který je zvláště u nás neprávem opomíjen. Později když jsem se stal členem společnosti Ars Maiorum mohl jsem tento zájem pod vedením Mgr.P.Žákovského rozvíjet tehdy jsem měl možnost se seznámit díky jeho překladu s dílem Johannese Lecküchnera kdy to jen zájem o tesák jako o zbraň ještě více podnítilo a tesák se stal mým celoživotním zájmem.V současné době jsem žákem školy šermu Paridon kde se věnuji šermu tesákem, ringen a v poslední době i šermu španělským rapírem vše pod vedením Mgr.Petra Vytopila. V současné dobé mám tu čest být součástí užšího lektorského kruhu.

 

 David Vobr (2)
 

Adam Jirka


 

zástupce školy šermu ABBACA z Hradce Králové

Šerm od roku 1996, od roku 1998 člen skupiny Abbaca, hostující v A.R.G.O. Warriors, Berounští měštané. Šermířské a pohybové vzdělání: Petr Nůsek, Peter Koza, Andrea Lupo Sinclair, Mark P. Donnelly, Ladislav Beran, Petr Barvík, Ramón Martínez, Paul Macdonald

 Adam Jirka

 Karel Hais

 

narozen 1968

bydliště Kralupy nad Vltavou

šermuje od roku 1978 - kord, šavle

oddíly: VŠ/USK Praha, ČŠK Riegel Praha, Bohemians Praha

člen České veteránské šermířské asociace 

v současnosti účastník hlavně veteránských soutěží (kord, šavle)

poslední úspěch bronz v MČR V 2018 šavle družstva

trenér od 2009 v těchto oddílech:

Bohemians Praha, Oddíl moderního pětiboje Kralupy nad Vltavou, Spartak Hořovice - moderní pětiboj

člen SHŠ Basilard Kralupy nad Vltavou a Slamburk.cz

Stříbro Kubelíkův kord - šavle

další aktivity: propagace šermu na různých sportovních akcích hlavně

ve středočeském kraji

Trenér a koordinátor šermu šavlí Veles Stunts

absolvent FTVS UK - druhá trenérská třída


 

 

 Hais

Petr Boleček

Pracuje jako učitel TV na 17. základní škole. Také provozuje 13. rokem parkour a působí jako lektor v plzeňské In Motion Academy. Věnuje se též několika bojovým uměním (mimo jiné karate, judo, wushu, krav maga, capoeira a dalším), akrobacii, hand-balancingu a pohybu všeobecně. Je spoluzakladatelem umělecké skupiny Hellfire, která vystupuje se svojí ohnivou a světelnou show u nás i v zahraničí. Příležitostně také pracuje jako kaskadér u filmu či v reklamě.

 

 

 

 

 

Kamil Hozák

šermířské začátky v roce 1996

od 2001 člen Šermířského divadla Zubři (scénický boj)

od 2008 člen České asociace šermířů

od 2010 člen Pardubického spolku šermířského (HEMA dlouhý meč)

od 2011 člen oddílu sportovního šermu Orel Hradec Králové (fleret, kord)

 

Turnaje dlouhý meč:

4. místo ŚKUNKS

3. místo Kubelíkův kord 2014

3. a 1. místo v sérii turnajů Digladioru 2014

 
   

Zdeněk Utišil

 

Šermu se věnuje od roku 1992.

od roku 2008 překládá, rekonstruuje a interpretuje techniky z manuskriptů ze 14.-16. stol

Lektorem školy šermu Ars maiorum (www.arsmaiorum.eu) od roku 2010

Lektorem školy šermu Digladioru (www.digladior.cz) od roku 2012.

V rámci těchto škol šermu se věnuje pravidelné výuce ringen (zápas) a šermu dlouhým mečem a tesákem.

Dříve se věnoval tréninku Juda, Karate a Musada MCS

 

Jan Šulák

 

Šermu se věnuje od roku 1998, v Digladioru působí od roku 2002.

Dlouhý meč (absolvent Digladioru 2008, nejvyšší zkoušky VII 2014, 2008 Mladší tovaryš druhé stupně ve škole evropských bojových umění Magisterium)

Ringen (zápas)

Meč a štít

JUDO od roku 1987 do 1999

V současnosti je lektorem Digladioru

 

Úspěchy:

3. místo zápas Skunks 2014

3x vítěz interního turnaje školy Digladior  + několik 2. a 3. míst

vítězem několika ročníků Slovanského zápasu na akci „Čas vlků“

1995 – 1997 člen ligového JUDO týmu Sokola HK

získal několik medailí na českých i mezinárodních pohárech v JUDU a dorostenecký vícemistr republiky v těžké váze - kdysi v pravěku :)

 Jan Šulák
   

Petr Nůsek A.R.G.O.

profesionální choreograf pro stage combat

 

Dlouholetý lektor a kvestor Magisteria – školy evropských historických bojových umění. Již 38 let Petr Nůsek strká nos všude tam, kde se inscenuje násilí. Nedává přednost filmu před divadlem a naopak. Neohrnuje nos nad žádnou historickou dobou, zbraní nebo stylem boje. Při Petrových asistencích krev neteče, ať už herci použijí bambitky či meče. Za dobu svého působení participoval na více než 100 projektech. Nechal na place zemřít stovky herců i šermířů. Všichni přežili. Bezpečnost je jeho prvním i posledním přikázáním. Toto učí i v rámci vzdělávání v A.K.A. - Akademii rytířských umění. A i když je vyznavačem především starých bojových umění, nevyhýbá se moderním podobám scénického vraždění. Jen na jedno je třeba stále myslet: Bolí dostat holí!

Více na http://www.warriors.cz/cz/argo-reference.html.

 

Petr Matoušek

 

 

Cechmistr Cechu sv. Michaela
Petr Matoušek

Jaroslav Vaculík

 

 

Šerm od roku 1989, šermířský choreograf, majitel umělecké agentury Professional fencing. Umělecký vedoucí divadla historie v pohybu Exulis. 

Profesionální šermíř, herec a moderátor, choreograf scénického šermu. Člen České asociace šermířů. Specializace - barokní kord a fleret, vlastní šermířská škola rekonstruující techniky stylu šermu francouzské školy podle barokních a rokokových mistrů. Výuka a odborné semináře scénického šermu po celé ČR. V roce 2008 zařazen do encyklopedie Hübners Who is Who? 

Publikační činnost - odborné články o šermu v časopise Militaria (2005), monografie: Vaculík,J.: Francouzská škola šermu - scénika boje v obraze času. Historie evropského šermu (2011) monografie.

Další ocenění - (2006), (2007) - cena Budyňská koruna (hlavní cena, cena šermíře, historika, režiséra) – celorepublikové soutěžní přehlídky skupin historického a scénického šermu. Laureát soutěžní šermířské přehlídky v Rožnově pod Radhoštěm 2007. 2008, 2010, cena za nejlepší šermířský výkon - soutěžní přehlídka šermířských skupin v Dolních Kounicích 2007, 3. místo na "Festivalu bojovníků" v Táboře, Člen odborné poroty na "Festivalu bojovníků" v Táboře 2014.

Vzdělání v oboru - Divadelní a filmová věda, FF UP - Olomouc. 

 Vaculík
   

Milan Štěpán/Lars

 

 

Škola šermu Manus Regis

 

Jan Aksman

 

 

Šermu se věnuje od roku 1999.

Lektorem školy šermu Digladioru (www.digladior.cz) od roku 2008.

V rámci této školy šermu se věnuje pravidelné výuce ringen (zápas) a šermu dlouhým mečem.

   

 Jan Šimek

 

 

Šermu se věnuje od roku 1998,
v Digladioru působí od roku 1999.

Co šermuje

  • Dlouhý meč
  • Ringen (zápas)
  • Meč a štít

další aktivity v bojových sportech

  • 1993-1995 karate
  • od roku 2010 rekonstrukce ringbuchů

 úspěchy

  • 2. místo zápas Skunks 2014
  • několik druhých míst na Digladiořích turnajích v letech 2004-2008
 

Ondřej Frančík

 

 

  • U šermu od roku 1993
  • 7 let sportovního šermu
  • Cca 3 roky dlouhý meč

Od roku 2006 se věnuje primárně šavli 17. století.

Kontakty:

FB: skupina Messores

messores@seznam.cz

 

 

Jan Alatyr Kozák

 

Správce Cechu sv. Michaela

 

 

Jan Hořejší

 

 

Vedoucí semináře Jan Hořejší šermu se věnuje cca 15 let a prošel výcvikem u řady českých učitelů šermu: Peter Koza, Borek Belfín, Petr Vytopil, Petr Žákovský, Mirek Khun. V současnosti se věnuje s kolegy ze skupiny Olšanští vlastním interpretacím starých mistrů Lichtenauerovi větve.

 

 

 

Jan Honomichl

 

 

Dobrý šermíř s agresivním stylem, nepříjemný soupeř, svérázný choreograf,  vystudovaný umělecký kovář, samozvaný scénograf.

Od roku 1997 se věnuje současně scénickému i sportovnímu šermu. Své praktické zkušenosti z boje přenáší do stavby soubojů.

Je autorem bojových scén a soubojů v řadě divadelních her. Pomáhá šermířským skupinám k lepšímu šermířskému projevu.

 

Úspěchy:

Několikanásobný finalista Kubelíkova kordu. Několikanásobný finalista ve sportovním šermu šavlí a kordem.  Vítěz Budyňské koruny (1998).

 

Predator _race _Honza 13 

Hana Tillmanová

 

Tanečnice, badatelka, choreografka, muzikoložka...
Historickému tanci se aktivně věnuje od roku 1997, vystupovala na četných koncertních představeních, městských slavnostech, historických akcích i festivalech, spolupracovala a spolupracuje s předními českými soubory historického tance.
Realizovala množství výukových tanečních akcí, mj. pravidelně pořádá vlastní dobový ples PLAYFORD'S FIVE O'CLOCK a je kmenovou lektorkou cyklu Renesance Opočno. Podílí se na projektu Musica Rudolphina zaměřeném na studium hudby a hudební kultury spjaté s činností dvora císaře Rudolfa II. Intenzivní badatelský zájem směřuje k tanečním pramenům renesance a raného baroka, v současné době je tématem její disertace (Univerzita Karlova) rukopisný traktát o tanci Evangelisty Papazzona, tanečního mistra Rudolfa II.
Své badatelské výsledky uveřejňuje na vlastních stránkách Historický tanec v heslech.

Hana Tillmanová (1)

Michael Bartizal

 

 

Původně horolezec a adrenalinový sportovec.

Od roku 2002 Fantasy a LARP - Asociace Fantasy

Od roku 2005 aktivní studium šermu a divadla. Působí postupně v řadě scénických skupinách.

Od roku 2006 Fireshow - Zakladatel vedoucí skupiny Pyroterra ( do 2013)

Od roku 2013 Studium filosofie ohnivého tance - Indie, Egypt, Nepal,...

2015 založení Heat Therapy společně s Vojtou Stolbenkem 

 

Michael Bartizal v současné době účinkuje v řadě souborů a divadelních projektech. 

Jako performer za sebou má 10 let vystupování na nejrůznějších eventech a televizních show. Objevil se i v několika filmech Holywoodské a Bolywoodské produkce.

 

Vlastní směřování vidí v propojování ohnivého tance s dalšími uměleckými směry, předávání svých zkušeností a prohlubování fyzických a psychických hranic v soužití s ohněm.

Michael Bartizal (1) 
 

Martin Tureček

 

 Narozen 1979, jeden ze zakladatelů Adorea šermíři Olomouc a umělecký vedoucí.

Šerm od roku 1996. Apraboval jsem u mistra Petera Kozy - Magisterium a mám podmistrovský titul z německé a italské školy šermu. Spolupracuji s agenturou Merlet a stunt team Filmka. Jsem členem školy šermu Paridon Prace: šermíř a kaskadér

Roura