Přednášky 2024

... and the Devil was walking among the people 

Mgr. Eva Jarošová, Ph.D.

 

(přednáška proběhne v ANGLICKÉM JAZYCE)

 

Urban legends and disinformation narratives in times of medical crises 

 

„5G installations would be spreading the corona virus.“

„COVID-19 is an infection caused by the world’s elites for reducing population growth.“

„Drinking bleach or pure alcohol can cure the coronavirus infections.“

Are these narratives something that emerged with the COVID-19 pandemic, or have they been with us always? The paper focuses on disinformation narratives emerging during times of health crises, seeking their roots, continuity, actualization, and potential mechanics of how to deal with them. On the particular example of plague and cholera epidemics in medieval and early modern Central Europe, the submission divides the narratives into two groups: supernatural images and disbelief in the system, with plague epidemics representing more of the supernatural imagination while cholera serves to illustrate the distrust in the early modern state and its ability to manage health crises. 

 

The Armoury of Bernau and how the first „Hussite Museum“ of the world did not open in Bohemia

Leo Grabsch

(přednáška proběhne v ANGLICKÉM JAZYCE)

In early spring of the year 1432 one of the hussites glorious rides led them to Brandenburg. One reason for this might have been revenge for the fifth crusade against them under the Leadership of Frederick I., Elector of Brandenburg. After having marched nearly 300 km from bohemian borders, pillaging and destroying several towns and villages on the way, they turned back south. A part of these troops reached the city of Bernau (north-east of Berlin) on the evening of the 22nd of April. The next day fights occured around the city. One day later the hussites were gone and Bernau was still intact. The following centuries the citizens of the town celebrated their victory every year on the day of Saint George (23rd of April). In 1882, 450 years after these events, the town held a great festivity and opened the first Hussite Museum of the world to the public. It was called that, because the armours and several other items in the exhibition were thought to be loot from the battle. The events around Bernau in 1432 and the real story behind the very rare armours shall be the main topics of this lecture.

 

 

Cesty boje beze zbraně ve středověku

Vojtěch Půlpán

Způsoby boje beze zbraně v evropském středověku a co o nich víme a dokážeme zjistit. Zjistíme, jakou škálu technik znal a používal středověký zápasník. Jaké prameny máme k disposici a co z nich dokážeme zjistit? Jak mohly vypadat sportovní formy a hry? Jak a proč se pracovalo ve skutečném boji? Užívaly se údery a kopy? V čem se liší, či neliší, od současných bojových umění a sportů? Také se podíváme na to, jaké jsou zábavné, a celkem bezpečné, možnosti využití v reenactmentu. Vzhledem k dostupným pramenům, se budeme pohybovat hlavně v období konce středověku, ale velká část poznatků lze vztáhnout i na dřívější, nebo pozdější období.

  

Kniha v rukou mocných 

Vojtěch Vrtiška (Scriptor Adalbertus, DANAR)

V rámci přednášky „Kniha v rukou mocných“ vám Vojtěch představí knihu především jako hmotné umělecké dílo. Přiblíží její nemalé postavení v kultuře pozdního středověku a nastíní její vznik de facto od okamžiku, kdy se pásla na louce, až po chvíli, kdy ji sevřely ruce bohatého nového majitele. Seznámí Vás s autentickými materiály a technologiemi výroby psacích medií, barev, inkoustů, zlacení. S písmem, členěním a dekorováním jednotlivých folií i se samotnou iluminací a prvky knižní vazby. Uslyšíte o původu osob, v jejichž rukou manuskript vznikal a které na něm jen málokdy zanechaly svou signaturu. Budete si moci prohlédnout mimo jiné unikátní ručně malované faksimile Pasionálu abatyše Kunhuty, kompletní návod na iluminaci Gutenbergovy bible, hrací karty pro Ladislava Pohrobka a mnoho dalšího.  

 

Košilatá historie "Speciál" - Pijácká mše

Vojtěch Půlpán

Když se studenti nudí, dělají divné věci, to je všeobecně známý fakt. Když se nudí studenti teologie, vznikají příšerné věci. Od 11. století se vyskytuje opomíjený ale zajímavý žánr blasfemických „Pijáckých mší“ jehož ozvěny jsou v hospodské kultuře rozeznatelné do současnosti. Košilatá historie bude tentokrát netypicky rozdělena na dvě části. V úvodní přednášce se dozvíte historický kontext těchto rouhačských obřadů. Po té bude následovat scénické předvedení volné rekonstrukce takové události. Připravte se na autentický košilatý humor, autentické genderové sociální stereotypy, poezii, společenskou kritiku a pití. Vzhledem k prostředí školy velmi symbolické pití. Pohár s nápojem je účastníkům/divákům doporučen. Předem se omlouvám citlivějším věřícím, ale to co uvidíte a uslyšíte odpovídá pramenům. For science!

 

Medicína napoleonských válek v historickém kontextu

Mgr. Tomáš Šmerda - Voltižéři 18. řadového pluku, z.s.

Dějiny medicíny dnes patří k rychle se rozvíjejícím disciplínám, kde mimo jiné probíhá rozsáhlá debata o vztahu medicíny a války. Napoleonské války, jakožto rozsáhlý konflikt a současně období zdokonalování metod, významně přispěly k pokroku v oblastech lékařství a chirurgie. Zkoumání lékařských postupů poskytuje důvěrnější a autentičtější obraz o životě vojáků, což má v reenactmentu své pevné místo. Příspěvek nabídne pohled do dějin medicíny v různých historických obdobích, s přihlédnutím na období napoleonských válek, a využití těchto znalostí v reenactmentu.

 

Mechanická artilerie od starověku po středověk

Ladislav Wothan Tomič

 

Nejstarší verše o šermu dlouhým mečem z Prahy

Ondřej Vodička, Karel Dobiáš

Katalogizátorům rukopisné sbírky Národní knihovny dávno známé, šermířům ještě dlouhé dekády skryté a teprve nedávno (znovu)objevené - takový je ironický osud patrně nejstarších veršů z německého kulturního prostředí o šermu dlouhým mečem, které byly okolo roku 1412 zapsány do jednoho z pražských konvolutů. Přednáška představí nový pramen a shrne jeho putování napříč staletími. Hlavní pozornost bude věnována překladu, možným interpretacím a zasazení nových informací do dobového kulturního a lingvistického kontextu. 

 

Od kroužkové košile k plátové zbroji. Vývoj zbroje v letech 1200-1420. 

Mgr. Pavel Macků, Ph.D.

Při termínech středověká zbroj nebo rytíř si většina lidí vybaví ozbrojence buď v kroužkové zbroji, nebo zbroji celoplátové. Během téměř dvou set let však probíhal technologický vývoj od jednoho typu k druhému, který kombinoval kromě kroužkového pletiva i menší dílce z železného plechu, usní a látek. Tato doba se většinou označuje jako doba experimentu či doba kombinovaných zbrojí. Posluchači se seznámí se zásadními okamžiky tohoto vývoje.

 

Ooooo šaty

Mgr. Lenka Pajer PhD.

Prednáška pojednáva o problémoch uhorskej šľachty, ktoré boli spojené s odevom. Patrili k nim nielen problémy s jeho obstarávaním, cenami a dostupnosťou, ale aj výsmechy za jeho výzor alebo nedostatky.

 

Parády, přehlídky, vycházky, a hlavně… peníze! 

Klára Andresová

Verbování bylo nejobvyklejším způsobem formování ozbrojených sil před vznikem stálých armád. Reenactorovi, který chce přistoupit k ztvárnění vojáka opravdu svědomitě, můžeme pomoci se zodpovězením následujících otázek: Jaká byla jeho motivace pro vstup do armády? Šel sám, s přáteli nebo s rodinnými příslušníky? Co všechno musel absolvovat mezi přistoupením k verbířovu stolu a odchodem na první tažení? A může předpokládat, že se nakonec jeho očekávání splní?Pro reenactora-vojenského písaře máme informace o dobové byrokracii, která byla s najímáním vojska spojena. Jaké seznamy a další dokumenty má psát, jaké lístky má vydávat, jaké informace má připomínat negramotným rekrutům?Nejen pro představitele velitelského sboru je pak určena třetí část naší přednášky: Jak sehrát historicky věrné scénky verbování a mustruňku?A na závěr trochu „střelby“ do vlastních řad: Co mít na paměti, pokud chcete ztvárňovat člena zemské hotovosti?

 

Plate armour of the second half of the fifteenth century or see, what did I do wrong 

Kryštof Šámal

(přednáška proběhne v ANGLICKÉM JAZYCE)

 

Quick entry into the topic of protective equipment of the late middle ages, which will in (hopefully) entertaining way introduce the audience to the individual pieces and styles, but also with what to watch our for and possible pitfalls when trying to create or reconstruct armour. All this is done on a example of timeline of one reenactor’s career.

 

Poznámky ke konstrukci měkkých zbrojí

Vít Hrachový

Cílem tétopřednášky je osvětlit systém a logiku stavění měkkých zbrojných oděvů, jaké parametry se při konstrukci vyvažují a proč.

Španělský středověký zákoník Siete Partidas (1265) jasně uvádí, že při konstrukci zbroje se vyvažuje několik požadavků:

- Pohyblivost a váha zbroje ovlivňují výdrž bojovníka.

- Ochranu poskytuje tvrdost zvolených materiálů a kvalita zpracování. To má vliv na odvahu bojovníka.

- Elegance a pěkný vzhled.

Chceme mít v armádě bojovníky, kteří vydrží bojovat dlouho a neunaví se. A mají odvahu bojovat, protože mají zkušeností opodstatněnou důvěru v kvalitu svých zbrojí. Důraz byl kladen na ochranu trupu a hlavy. Podobně jako v moderních armádách. Zákoník také pomocí odstupňovaného podílu na kořisti stimuloval vojáky, aby si na sebe na válečnou kampaň brali nejkvalitnější dostupnou výbavu. Váha zbroje ovlivňuje výdrž. Váhu ovlivňuje vypasování a obtažení spodních vrstev oděvů. Méně materiálu - lehčí zbroj - větší výdrž. Požadavek na elegantní vzhled je v souhře s vypasováním a obtažením oděvu. Výdrž také ovlivňuje termoregulace, aby se nositel zbroje nepřehříval při práci. 

 

Představení projektu kostela na CV

Ladislav Wothan Tomič

 

Přenos reálných technik do fantasy světů

Robert Waschka

Vidíte bojovou scénu skvělého fantasy filmu a říkáte si, tak by nepřesekl ani okurku, natož krunýř příšery? Vžijete se do RPG hry, věříte postavě ohnivé koule z rukou a pak bojovník začne svou sérii nekonečných kotoulů? Podíváme se na uvěřitelnost a reálnost akčních scén, pobavíme se o možnostech a postupech. Na konkrétních příkladech zaklínačů, vesmírných mariňáků (Coup de Vitesse) a KCD porovnáme různé přístupy. Drobné fyzické ukázky na dobrovolnících z publika.

 

Samson mečem opásaný, zbraň jako brána do středověké představivosti

Tonda Kadlec

(přednáška proběhne v ANGLICKÉM JAZYCE)

The paper focuses on the depiction of Samson killing the Philistines with the jawbone of a donkey in the Bible of Conrad of Vechta. It notes the unusual depiction of Samson with a sword. Drawing on other depictions, sculptural monuments and literary sources associated with Samson, it examines the motivation that led the artist to depict the weapon by the side of the biblical hero. 

 

Od dobových pramenů k rekonstrukci 

Pavel Houfek

Doublet, pourpoint, kabátec… mnoho reenactorů si šije nebo nechává u krejčích šít tyto kusy oděvu. Co ale můžeme skutečně vyčíst z dobových pramenů o konstrukci a technologickém zpracování doubletů? Podíváme na prameny od konce 14tého do začátku 16tého století a na to, co nám říkají o tom, jak se doublety vyráběly. Jestli jsou popsány nějaké specifické postupy nebo materiály, které byly na tyto oděvy používány. Následně se podíváme na to, jak tyto informace převést do krejčovské praxe, jak podle nich doublet zhotovit a jak k tomu přistupujeme v J&P Historické šití.

 

Vynález knihtisku aneb od písaře ke Gutenbergovi

Markéta Poskočilová

Historička a výtvarnice Markéta Poskočilová představí, jakou proměnou prošla kniha v období středověku. Příkladem bude prvotisková knihovna olomoucké kapituly a její nejzajímavější části. Zároveň bude možnost si prohlédnout a osahat pracovní materiál písaře i tiskaře, od husího brka, pigmentů, plátkového zlata po tiskařský lis z doby Johanna Gutenberga. Na něm si vyzkoušíte náročnost samotné technologie tisku a přesvědčíte se, že vynález knihtisku představoval tehdejší revoluci v šíření myšlenek.

 

Válka v divočině a harcovníci majora Rogerse

Františka Vrbenská

Sedmiletá válka probíhala i na území Severní Ameriky. Británie a Francie soupeřily za přispění indiánských kmenů - a právě indiánská bojová taktika se díky legendárnímu majoru Robertu Rogersovi podílela na zrodu moderního neformálního válčení. Rogersovi rangeři / hraničáři / harcovníci se stali vzorem pro budoucí zvláštní armádní jednotky na celém světě. Pravidla, která před 265 lety Rogers vytvořil jako příručku pro partyzánskou válku, platí dodnes.

 

Dotkni se minulosti - představení haptické expozice

Jaromír Dolanský

Dočasná expozice ve výstavních prostorách Státního hradu a zámku Frýdlant.
Určitou nevýhodou všech expozic, sbírek či muzeí je, že návštěvníci jsou s předměty seznamováni pouze vizuálně a výkladem průvodce nebo z přiložených textů. Je to samozřejmě logické.
Originály nelze z pochopitelných důvodů ke zkoumání hmatem a „osaháním“ poskytnout.
Rádi bychom však toto v naší dočasné výstavě na Frýdlantu změnili.
Od průvodce uslyší návštěvníci nikoliv ono: „Na vystavené předměty je zakázáno sahat!!!“, ale: „Využijte možnosti, vzít si do ruky repliku vystavených předmětů.“
I když je výstava připravována tak, aby vyhovovala lidem s poruchou zraku či nevidomým, přístupná bude samozřejmě všem.