Vojtěch Vrobel
Šermuje od roku 2004, současný vedoucí plzeňské skupiny Invictum, lektor jevištního šermu ve Švandově divadle. Hlouběji do šermu začal pronikat jako samouk cca v roce 2009. Učitelé jednorázoví i dlouhodobější: Roman Vaverka, Petr Endl, Petr Nůsek, Libor Vrba, Anton Kohutovič, Vít Hrachový, Martin Tureček, Pavel Plch Ml., Kamil Hozák, Zdeněk Utišil a další. Mezi další vzdělání patří studium Bujinkan Budo Taijutsu pod Pavlem Vondrovicem, Romanem Kurcem a Lubošem Pokorným. Absolvent workshopů bojového umění Systema pod vedením Jegora Funtikova a Andreje Karimova. V roce 2017 založil v Plzni pod hlavičkou Invicta Plzeňskou šermírnu. Má zkušenosti z filmu, z divadla, ze zahraničních živých show.
|
|
Petr Pistulka
lektor AKA České Budějovice, člen školy Paridon Petra Vytopila a člen skupiny Historický šerm - T.J. Sokol Pavla Foltána v Českých Budějovicích
Šermu se věnuje cca posledních deset let po předchozích zkušenostech s aikidem, taichi či karate. Má za sebou víkendové školy a semináře kordu, meče a šavle u Petera Kozy, pravidelně se účastní škol, které pořádá škola Paridon Petra Vytopila, se zaměřením na kord (italská a španělská škola) a dlouhý meč. Absolvoval kurz zaměřený na Ringen pod taktovkou školy Digladior či seminář zaměřený na španělskou školu pod vedením Alberta Bomprezziho. V AKA České Budějovice vede kurz základy šermu pro začátečníky a kurz italské školy dle mistra Salvatora Fabrise. U Pavla Foltana se pak vzdělává v umění dlouhé meče dle Joachima Meyera.
V rámci Magisteria dosáhl stupně Mladší tovaryš prvního stupně v italské škole, uděleného Petrem Vytopilem, a žákovských stupňů v dlouhém meči a francouzském kordíku. Hlavní zájem spočívá v rekonstrukci šermu dlouhým rapírem dle mistra Salvatora Fabrise s přesahem ostatních mistrů z 17. století (Giganti, Capoferro, Pallavicini, Marcelli či Bodi di Masso).
|
|
Tomáš Voráček
Šermu s historickými zbraněmi se začal znovu věnovat v roce 2015 a od té doby se vzdělával v České republice dlouhodobě u lektorů (Jan Kozák – Barrandovská škola šermu, Vít Hrachový – Au jugé, Michael Kňažko – Ars Dimicatoria) a zúčastnil se řady jednorázových seminářů (mj. majster Peter Koza – Tostabur, Kamil Hozák – PSA, Petr Pistulka – AKA České Budějovice, Petr Vytopil – Paridon, Anna Žáková – Masters Bohemians a další). Svůj zájem postupně zaměřil na šerm rapírem. V letech 2017-2019 studoval italskou tradici dle Salvatora Fabrise. Od roku 2019 se věnuje studiu španělské tradice – La Verdadera Destreza – podle metodiky Asociación Española de Esgrima Antigua prostřednictvím každoročních týdenních škol přímo v Madridu pod vedením maestra mayor, Alberta Bomprezziho, a ad hoc seminářů. Od stejného roku je jedním ze zakladatelů a organizátorů Rapír klubu Praha.
|
|
Ondřej Malina
Aikido cvičím od roku 1987 a jsem držitelem 6.danu. Japonsko, odkud aikido pochází, jsem navštívil zatím 10x. Vedu dojo Aikido Karlín a jezdím vyučovat jak po Čechách, tak na Slovensko, do Polska a do Francie.
|
|
Vít Hrachový
Spolek historického šermu Au jugé
Věnujeme se pravidelnému tréninku evropského umění boje s libovolnými chladnými zbraněmi. Cvičíme replikami chladných zbraní pro dobrou techniku a plastovými meči, shinai a kordy se sportovními čepelemi na rychlost. Jednou za půl roku pořádáme sparringové semináře otevřené libovolným bojovým uměním se zbraněmi, na které docházejí borci z Magisteria, Escrimy, filipínského Kali, kendó, kobudó, tchaj-ti, aj. Tréninky jsou minimálně 2x týdně v centru Prahy (I.P.Pavlova) a v případě zájmu se pořádají i víkendové semináře v terénu i v tělocvičně. Výuka je individuální, založená na italských školách Giacoma di Grassiho, a Salvatora Fabrise a fechtbuchu Joachima Meyera. Systém začíná prací nohou a jednoruční zbraní — tesák, scramasax. Pokračuje se kombinací zbraní se štítem a pukléřem, sekerou. Zvlášť se učí dlouhá tyč a kopí. Následuje práce s rapírem a kordem, kombinace dvou zbraní — tesáků, rapírů, rapíru a dýky. Procvičují se základy boje s pláštěm a sítí, obuškem a dlouhou sekerou. Co nás spojuje je láska k chladným zbraním a touha vybudovat si umění v jejich použití — i pro reálnou sebeobranu. Trénujeme šerm především jako bojové umění. Nabízíme také možnost uspořádání intenzivních tréninkových seminářů v Praze, dle domluvy i mimo Prahu. Škola je otevřená novým zájemcům po celý rok.
|
|
Jakub Záruba
(Lanistae Liberi Pragenses)
Roku 2017 jsme založili spolek Lanistae liberi Pragenses ve kterém se věnujeme studiu italských bojových umění. Středobodem našeho zájmu je tradice šermu renesanční Bologně, ale zabýváme se i studiem mistra Fiore dei Liberi a Capo Ferro. Interpretujeme a rekonstruujeme systém tehdejšího šermu a jeho výuky. Překládám dobové knihy o šermu těchto mistrů a tuto látku pak převádím do praxe na našich tréninzích. Při přípravě tréninku se opírám jak o tyto materiály, tak o své zkušenosti z různých bojových umění.
|
|
Kamil Hozák
Kamil Hozák se narodil v roce 1979 ve Svitavách. Profesí obchodník, bytostí šermíř. Historickému šermu se věnuje od roku 1996, od roku 2000 jako člen Šermířského divadla Zubři. Od roku 2000 také spolupracuje s Východočeským divadlem Pardubice jako šermíř, choreograf aj. V roce 2009 založil Pardubický spolek šermířský, který je zaměřen na výuku úpolové formy šermu historickými zbraněmi. Jako šermíř dlouhým mečem se stal vítězem Česko-Slovenské HEMA ligy v letech 2015 a 2016, získal titul mistra ČR za rok 2019. Dále se věnuje šermu klasickou šavlí (mj. trojnásobný vítěz „Zablocki sabre“), sportovním kordem, fleretem, bodákem a akademickému šermu. Sbírá staré šermířské knihy a je autorem knih „Šerm na ruku“ a „Tahák mistra Lichtenauera“. Do češtiny přeložil, okomentoval a publikoval knihy „Pojednání o šermu“ a „Rukověť šermu schlägerem“.
|
|
Vojtěch Půlpán
Lektor má skoro tři desetiletí zkušeností z oblasti rekonstrukčního a scénického šermu, i z jiných bojových umění. Je zakládajícím a hrdým členem dnes už převážně komediantského spolku ORDURES. Mnoho let strávil ve scénické skupině Berounští měšťané. V současnosti nadšeně šermuje na scéne se skupinou ROTA BENE. Je členem reeneactorského sdružení "Ogari Pogoni" věnující se husitskému vojenství, zakládajícím (byť momentálně neaktivním) členem spolku "Ringen Club Praha" a spolupořadatelem veletrhu šermu a historie "RepliCon". V rámci Magisteria zatím dosáhl stupně Licaentiatus maior primus v Německé škole Momentálně lektorem sdružení Lamprecht, které se věnuje studiu šermu podle mistrů z okruhu tzv. německé školy s důrazem na Liechtenauerovu linii podle pramenů ze 14. a 15. století. Pokud je třeba, uchyluje se doplňkově i k technikám a postupům mladším, případně i z jiných kulturních okruhů. Hlavním těžištěm je boj beze zbroje s dlouhým mečem, tzv. blossfechten.
|
 |