Sobotní semináře
Ceny seminářů:
Sobota:
Cena jednoho semináře: 220 Kč
Balíček 5 seminářů + vstupné: 1100 Kč*
Balíček 5 seminářů + VIP vstupné: 1270 Kč*
Celodenní sobotní vstupenka: 1900 Kč* (obsahuje Vámi vybrané semináře - 8 a více, obsloužení u okénka občerstvení pro VIP, permanentku do lukostřelecké osoby - pouze na jednu osobu a nepřenosná)
Vlastní seminář s vybraným lektorem a na vybrané téma: 1500 Kč za hodinu (částka se rozpočítává mezi účastníky)
*Při výběru balíčku či celodenního vstupného je nutné předem vybrat navštívené semináře.
- jeden seminář trvá 50 minut
- kažý seminář má omezený počet míst - po naplnění kapacity již nebude možné se na dané semináře přihlásit
- na místě se bude moci přihlásit, ale pouze pokud budou volná místa
- přihláška se stává závaznou až po jejím uhrazení
- v případě, že budete nuceni účast zrušit, do 20.10. 2023 bude vráceno 100% z částky, v případě odhlášení později, bude vráceno 50% z částky.
- aktivní účast na seminářích je hrazena samostatně viz ceník výše, diváci mají přístup na sobotní semináře v rámci základního vstupného
- v rámci akce nabízíme také individuální semináře s lektory - více informací ZDE
- informace o lektorech najdete ZDE
Seznam seminářů
Boj se srpy dle P. H. Maira
(Jiří Rolland Hýbl)
Asie? Filipíny? Ani tak či tak. Zůstaneme v Evropě v 16. stoleti u státního úředníka a šermíře Paulus Hector Mair, který zpracoval rozsáhlé pojednání o šermířském umění, a to nejen mečem ale i srpem, kosou nebo cepem.
Osnova:
1. rozcvička
2. První assalto podle P.H.Mair se srpy krok po kroku
3. Drill
4. Dotazy
Pomůcky: Šermířská maska, ochranné rukavice
Boj ve formaci
(Vít Hrachový)

Bitevní formace je nástroj, který má snižovat vlastní ztráty. Při správném použití i početně menší družstvo může porazit přesilu. Ideálně s malými nebo žádnými ztrátami. Úspěch můžeme měřit poměrem způsobených a vlastních ztrát. Základ je vytvořit přesilu. To děláme tak, že spolupracujeme ve výběru terče a načasování. Aby dva a více lidí v jeden čas zaútočilo na jednoho oponenta - jeden člověk se nemůže naráz bránit 2-5 útokům naráz. Stejně jako u šermu jednotlivců je důležité dosáhnout včas (menzura a tempo). Navíc přibývá synchronizace, časové sladění dvou a více lidí ve formaci.
Osnova:
- Jak spolupracovat, využít přesilu, porazit přesilu.
- Přípravné cviky.
- Drily bez velkého pohybu.
- Drily s pohybem.
- Bojové hry.
Požadavky:
- Ochrana hlavy a rukou.
- NEBERTE vlastní štíty.
- Minimálně 5 účastníků, max 35.
Vybavení: Poskytne lektor - štíty i zbraně.
Dynamika scénického souboje
(Vojtěch Vrobel)
Ačkoliv je možné se domnívat, že divák je při sledování unešen fabulózní šermířskou technikou či naopak jednoduchou animální přímočarostí prováděných akcí, je žádoucí si připustit, že minimálně polovina celkového dojmu nezávisí na choreografii jako takové, ale na dalších aspektech, mezi které v neposlední řadě patří herectví a režie souboje jako takového. Na základy tohoto se podíváme - rád bych nadhodil téma toho, jak stavět a jak cvičit choreografii tak, aby to nebyla “jen” choreografie.
Jak vykastrovat šerm
(Vojtěch Půlpán)
Z nebezpečného udělat bezpečné je základním paradoxem, a zároveň úhelným kamenem scénického šermu. Jaké má tato práce zásady a úskalí si ukážeme na několika technikách z okruhu tzv. “německé školy”. Potřebujete vlastní dlouhý meč (nebo syntetickou náhražku ideálně do páru). Šermířskou masku.
Meč a pukléř
(Jakub Záruba)
Meč s pukléřem Antonio Manciolino, tento šermířský mistr, se do naší paměti nezapsal tak silně jako jeho slavnější kolega Achille Marozzo. Oba však působili na počátku 16. století v Boloni a zřejmě se dokonce vyučili u stejného mistra, Antonia di Luca. Na semináři se budeme věnovat čtvrté části jeho knihy Opera Nova, ve které si představíme techniky boje s mečem v doprovodu puklíře či targy. Seminář je vhodný i pro začátečníky, protože si na jeho začátku představíme základní koncepty práce s pukléřem podle Boloňské šermířské tradice. Následně se budeme věnovat Manciolinovým technikám pro útok i obranu.
Nevšední střehy italských mistrů 17.stoleti
(Petr Pistulka)
Na semináři si ukážeme ne úplně všední střehy a akce šermířských mistrů, které se vyznačují často bizarní polohou těla a bývají i fyzicky náročnější na provedení. Na úvod si krátce zopakujeme základní principy italských mistrů v šermu s rapírem (menzura, kontratempo). Seminář má za cíl ukázat si zajímavé situace a provedení šermířských akcí . K účasti není nutná předchozí zkušenost s prací s rapírem.
Vybavení: maska, rapír, případně dýka
Práce těla a pozice (patologie vs. fyziologie) - Dlouhý meč
(Jindřich Tichý - Poslední argument)
Jde o workshop zaměřený na práci těla, která podporuje techniku, odhaluje nežádoucí pohyby vyvolávající deformaci těla a vysvětlí důležitost pozic.
- workshop samotný probíhá poukázáním na nevhodná postavení a nejčastější chyby, tj. projevy viditelné okem.
- následně oprava chyb a přechází se k pozicím a práci těla s dechem.
- předposlední fází je jednoduchý nácvik při vybraných cvičení a ověřování.
- poslední fáze je spojitost daných pozic s fülen.
(workshop je vhodný pro každého šermíře)
Principy Aikido
(Ondřej Malina)
V lekci budu učit principy aikido, jak proti neozbrojenému, tak proti ozbrojenemu utočníkovi/ům (např. využití síly útoku...). Lekce bude aktivní, aby si studenti/tky mohli vše fyzicky na sobě vyzkoušet. Během lekce využiji i vlastní "průpravná cvičení" pro snazší pochopení probíraného principu. Lehce probereme i dýchání. Náročnost cvičení přizpůsobim konkrétní úrovni žáků na lekci, které se mohou zúčastnit, jak zkušení šermíři/řky, tak i úplní nováčci.
Vybavení: Prosím, aby si zájemci s sebou prinesli dřevěný nůž a meč (ideálně japonské Tanto a Bokken). Několik bude k zapůjčení.
Průpravné pohyby a příklady útoků v italské šavli
(Kamil Hozák)
Pohyb zbraně v italské šavli vychází z kruhových pohybů z lokte - máchů. Náplní workshopu budou průpravné pohyby máchů seků, krytů a změn poloh. V druhé části ukážeme na několika příkladech útoky volné, s čepelí, jednoduchým a dvojitým záludem, záludem se skrytým pohrozem.
Povinnou výbavou (krom vhodné šavle) je šermířská maska.
Španělská škola
(Tomáš Voráček)
Cílem semináře je být „trailerem“ systému La Verdadera Destreza. Na tento systém budeme nahlížet optikou Asociación Española de Esgrima Antigua, jejíž zkušenosti jsme schopni v omezené míře předat. Byť jednotlivé technické prostředky tohoto systému jsou vcelku podobné, v českém prostředí známějšímu, systému italskému, jejich využití, resp. preference konkrétních prostředků se může lišit. V rámci semináře si některé z těchto prostředků ukážeme včetně jejich typické aplikace. V tomto kontextu se budeme zabývat i kousky teorie, byť v omezené míře vzhledem k délce trvání semináře. Vzhledem k tomu, že Destreza je komplexní a vnitřně provázaný systém, počítejte skutečně pouze s mělkým ponořením do problematiky, které by více než cokoliv jiného mělo sloužit jako případná motivace dozvědět se více. Na seminář nestanovujeme zkušenostní podmínky, nicméně prosím počítejte, že na něm nebude prostor ani na výklad základů šermu s rapírem, ani řešit více pokročilé otázky. Nutnou výbavou pro seminář činí maska, rapír a rukavice. Doporučenou činí další ochranné pomůcky. V případě předchozí domluvy je možné několik kusů nutné výbavy zapůjčit na místě.
Tesák a scénika
(Martin Tureček)
Bude se jednat se postavení dvou až tří assalt, dle toho, co se stihne, a následné práce s nimi pro potřeby scény, různých situacích a v neposlední řadě podle rolí a charakterů postav. S sebou prosím vlastní tesáky.
Žít jako kaskadér
(Adam Jirka)
V rámci semináře si prosvištíme některé základní postupy pro práci kaskadéra a zjistíme, že v mnoha ohledech se tyto techniky neliší od technik scénického šermíře. Budeme se rvát, budeme padat a možná budeme i lítat. Lekce volně naváže na sérii seminářů “Padám, padáš, padáme!”. Na sebe pohodlné sportovní oblečení.